Linie nawadniające bez kompensacji sprawdzą się przy uprawach roślin, które położone są na równym, niewymagającym terenie. Są tańsze w stosunku do linii z kompensacją, gdyż zawierają inny typ emiterów. Działanie linii nawadniających bez kompensacji opiera się na równomiernym przepływie wody, która przechodząc przez sieć rur, traci ciśnienie i wydostaje się w postaci kropli. Jednak różnica między wydajnością poszczególnych kroplowników może się nieznacznie różnić, dlatego linie nawadniające bez kompensacji mogą się okazać lepszym wyborem dla mniej wymagających gatunków sadzonek.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Linia kroplująca bez kompensacji fi 16 mm, wydajność 2l/h, rozstaw kroplowników 33cm, długość rolki 100 metrów

95.00  cena brutto za sztukę

Linia kroplująca bez kompensacji fi 16 mm, wydajność 2l/h, rozstaw kroplowników 33cm, długość rolki 200 metrów

177.20  cena brutto za sztukę

Linia kroplująca bez kompensacji fi 16 mm, wydajność 2l/h, rozstaw kroplowników 33cm, długość rolki 400 metrów

339.48  cena brutto za sztukę

Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia

Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia to podstawowa i mniej zaawansowana forma systemu nawadniania kropelkowego. Jej zadaniem jest dostarczanie wody do roślin za pomocą kroplowników rozmieszczonych wzdłuż elastycznej rury. W przeciwieństwie do linii kroplujących z kompensacją ciśnienia, linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia nie posiadają mechanizmu automatycznej regulacji przepływu wody w zależności od zmian ciśnienia w systemie. Oznacza to, że ilość wody wydobywającej się z każdego kroplownika może się różnić w zależności od ciśnienia wody w linii, co może prowadzić do nierównomiernego nawadniania. Na ciśnienie w linii kroplującej wpływ może mieć długość węża czy ukształtowania terenu.

Jak działa linia nawadniająca bez kompensacji ciśnienia?

W liniach kroplujących bez kompensacji ciśnienia, woda przepływa przez system i jest wydalana przez kroplowniki według ustalonego ciśnienia nominalnego i przepływu. Jeśli ciśnienie wody w systemie wzrośnie powyżej lub spadnie poniżej optymalnego zakresu, przepływ wody przez kroplowniki może stać się nierównomierny. To oznacza, że rośliny znajdujące się bliżej źródła wody mogą otrzymywać więcej wody niż te ulokowane dalej, co z kolei może skutkować nadmiernym lub niewystarczającym nawodnieniem.

Linia nawadniająca bez kompensacji ciśnienia - zastosowanie

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia nie są tak precyzyjnym systemem nawadniania, więc swoje zastosowanie często znajdują w mniejszych instalacjach do podlewania roślin, gdzie ciśnienie wody jest dość stałe i łatwiejsze w kontroli. Są chętnie montowane w przypadku upraw o małym areale lub w szklarniach, gdzie warunki nie są tak wymagające i łatwiej można je przewidzieć. Co więcej, linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia sprawdzą się na krótkich odcinkach linii, gdzie różnice ciśnienia są niewielkie.

Linie nawadniające bez kompensacji - kiedy stosować?

Linie nawadniające bez kompensacji sprawdzą się przy rzędach upraw, które nie przekraczają 50 m długości. Jeśli długość rzędów przekracza 50 m, dobrym rozwiązaniem mogą być linie nawadniające z kompensacją ciśnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązania dla Twoich upraw lub przydomowego ogrodu. Odpowiednio dobrany sposób podlewania roślin to klucz do ich wzrostu, pięknego wyglądu oraz obfitego owocowania.

Wytrzymała i odporna na uszkodzenia linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia

Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia wykonana została z bardzo trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Cechuje ją odproność na uszkodzenia mechaniczne, pękanie czy odkształcanie, ale także na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne promieniowanie słoneczne czy mrozy. Dodatkowo, linia nawadniająca bez kompensacji ciśnienia jest odporna na działanie substancji chemicznych, takich jak nawozy lub środki ochrony roślin.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji elementów systemu linii kroplujących bez kompensacji ciśnienia, w tym filtrów. Osady i zanieczyszczenia mogą blokować kroplowniki, co z czasem może prowadzić do ich uszkodzenia.

Jakość wody używanej w instalacji również ma wpływ na jego trwałość. Twarda woda bogata w sole mineralne może prowadzić do osadzania się kamienia i zatykania kroplowników.