doniczki plastikowe, doniczki produkcyjne, doniczki szkółkarskie

Jakie rośliny najlepiej rosną w doniczkach i jak je pielęgnować?

Plastikowe doniczki szkółkarskie do szkółki, szklarni - jaki rodzaj wybrać. Doniczki szkółkarskie do uprawy borówki.

Rośliny doniczkowe mogą okazać się doskonałą ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu. Mogą być wykorzystywane w sytuacji, kiedy nie mamy do dyspozycji zbyt dużo wolnej przestrzeni. Stanowią unikalną dekorację, która może przetrwać nawet kilka lat. Posadzone w donicach kwiaty czy drzewka efektownie się prezentują, nie zajmują zbyt wiele miejsca, a ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Kolor i fakturę doniczek możemy dostosować do koncepcji estetycznej ogrodu, co jest świetnym dopełnieniem całości i stanowi element małej architektury ogrodowej. Jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać, aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas?

Rośliny doniczkowe – wieloletnie i sezonowe kwiaty, rozchodniki, drzewka owocowe

Przy wyborze idealnych roślin ogrodowych warto kierować się kilkoma aspektami. W centrach ogrodniczych i szkółkach możemy znaleźć wiele pięknych kwiatów i drzewek. Należy jednak zastanowić się, czy chcemy długotrwale ozdobić nasz taras lub ogród, czy wolimy aranżację jednoroczną. Do wieloletnich kwiatów, które dobrze odnajdują się w uprawie doniczkowej, zaliczamy: liliowce, goździki, werbeny, ozdobne trawy, żurawki, bergonie czy jeżówki. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a rośliny te charakteryzują się niekiedy ozdobnymi liśćmi lub ciekawą kolorystyką. Jeśli jednak lubimy częstsze zmiany, możemy wybrać begonie, niecierpki, tulipany, hiacynty lub pelargonie, których cykl życia trwa jeden sezon. W donicach wyglądają równie spektakularnie, jednak dają możliwość corocznej rearanżacji przestrzeni.

Rozchodniki to niewymagające rośliny, które swoją nazwę zawdzięczają rozchodzącym się, płożącym po ziemi pędom. Rosną szybko i w uprawie doniczkowej tworzą efektowne, zwisające, zielone pnącza. Niektóre gatunki, jak rozchodnik okazały, zaskakuje także barwnymi kwiatami. Rosnące na ziemi rozchodniki, tworzą dywany, które szybko się powiększają.

Decydując się na doniczkowe drzewka, lepiej wybierać te, które długo rosną. Nie wymagają one częstego przesadzania i zmiany donic, co mogłoby być problematyczne. Zachowują swoją formę przez dłuższy czas, rozwijając się powoli. Wpływa to także na ich wolniejsze starzenie i atrakcyjny wygląd, który zachowują. Dodatkowo ważne jest, aby ich docelowy rozmiar był ograniczony. Do drzewek, które nadają się do posadzenia w donicach, zaliczamy np. rajskie jabłonie, miniaturowe odmiany gruszy czy wiśni, lilaki oraz klony palmowe. Wykorzystanie tych drzewek do ozdobienia terenu to sposób na nadanie mu niepowtarzalnego i unikatowego charakteru.

Sadzonki w doniczkach. Maliny, drzewka owocowe w doniczkach plastikowych.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w kilku krokach

Pielęgnacja roślin, które uprawiamy na tarasie lub balkonie, wymaga przestrzegania kilku zasad. To ważne, aby rośliny rozwijały się i kwitły, tym samym ciesząc nas pięknym wyglądem i zdrowiem.

Wybierając odpowiednią glebę, musimy kierować się preferencjami gatunkowymi i naturalnym występowaniem roślin. Gleba żyzna o obojętnym pH będzie odpowiednia dla większości i stanowi uniwersalny wybór, jednak niektóre gatunki roślin (np. wrzosy czy azalie) lubią kwaśną glebę torfową. W centrach ogrodniczych znajdziemy gotowe mieszanki gleb, które zawierają także potrzebne minerały.

Musimy zadbać również o odpowiednie stanowisko dla donicy, dostosowane do indywidualnych potrzeb posadzonej w niej rośliny. Niektóre preferują słoneczne miejsce, inne zacienione lub pół zacienione. Wiele z nich źle znosi silny i porywisty wiatr. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla naszej rośliny jest tak samo ważne, jak dobranie gleby.

Intensywność podlewania zależy nie tylko od potrzeb danej rośliny, ale także pory roku. W gorące, letnie dni woda szybko paruje, a system korzeniowy potrzebuje jej więcej. W takiej sytuacji zalecane jest systematyczne, codziennie podlewanie. Jesienią i zimą nawodnienie ograniczamy, aby roślina mogła przejść w stan spoczynku. Doniczka stanowi wyodrębniony i ograniczony obszar, dlatego doglądanie roślin i pilnowanie nawilżenia gleby jest bardzo ważne dla zachowania ich w dobrej kondycji.

Ograniczenie systemu korzeniowego rośliny ścianami doniczki to także konieczność jej nawożenia. W glebie doniczkowej składniki odżywcze ulegają wyczerpaniu, co może prowadzić do zahamowania rozwoju rośliny. Warto stosować nawozy w płynie, które rozcieńczane są wodą i dostarczać je podczas podlewania. Zachowajmy jednak umiar w przypadku doniczkowych drzewek i drzewek owocowych, aby nawóz nie pobudził ich nadmiernie do wzrostu i nie spowodował konieczności przesadzenia.

Rośliny należy przesadzać w sytuacji, kiedy przestrzeń w doniczce nie jest już wystarczająca. Zdrowej i rosnącej sadzonki nie trzeba przesadzać corocznie. Kiedy jednak roślina przestaje się rozwijać lub kwitnie mało obficie, to znak, że jej system korzeniowy nie ma wystarczającej ilości miejsca. Wtedy warto relokować roślinę do większej doniczki.

Zimowanie roślin doniczkowych

Większość roślin, które uprawiamy w donicach zewnętrznych, musi przetrwać w nich zimę. Wsparciem dla systemu korzeniowego rośliny, który w ograniczonej przestrzeni może się łatwo przemrozić, jest owinięcie doniczki materiałem. Najlepiej jest zrobić to już jesienią, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopnia Celsjusza. Do tego celu możemy wykorzystać słomianą matę, agrowłókninę lub jutę. Osłonięte rośliny chronimy przed wiatrem i izolujemy od zimnego podłoża, np. za pomocą styropianu. Doniczki można także zabezpieczyć i wyścielić izolującym materiałem od wewnątrz. Kiedy temperatura trochę wzrośnie, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.

Uwzględniając polski klimat, możemy także wybierać rośliny bardziej odporne na mróz, takie jak bluszcz pospolity, malina arktyczna, wiciokrzew, jałowiec, barwinek czy modrzew dahurski.

Podsumowanie

Uprawa roślin w donicach zewnętrznych może być wspaniałym sposobem na ożywienie przestrzeni i nadanie jej unikatowego charakteru. Odpowiednia pielęgnacja i dobór gatunków roślin to przepis na piękną, efektowną przestrzeń, którą możemy dowolnie aranżować, modyfikować i rozwijać. Doniczkowe kwiaty, krzewy czy drzewa można swobodnie przestawiać, co jest dużym atutem, a wielość gatunków do wyboru sprawia, że możliwości aranżacyjne tarasu, balkonu, altany czy ogrodu są niemal nieograniczone.