linie kroplujące

Linia kroplująca z kompensacją czy bez? Jaki system nawadniania roślin wybrać?

Linie kroplujące do nawadniania roślin to specjalistyczne systemy, które są niezwykle chętnie wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie. Dostarczają wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej sadzonek, co pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie wody, minimalizując straty oraz parowanie, dodatkowo wpływając pozytywnie na rozwój i wzrost roślin.

Wiele osób, rozważających montaż systemu nawadniającego, zastanawia się, czy wybrać linię kroplującą z kompensacją czy bez? Oba te rozwiązania posiadają liczne zalety, jednak ostateczny wybór linii kroplującej z kompensacją czy bez powinien być podyktowany kilkoma ważnymi czynnikami. Jakimi? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Linia kroplująca z kompensacją czy bez – jak działają linie kroplujące?

Jak już wspomnieliśmy, linie kroplujące to systemy nawadniające rośliny. Składają się one z długich rur, które transportują wodę wprost do korzeni sadzonek. Rury posiadają regularnie rozmieszczone otwory, które dozują wodę w małych ilościach. Dla zdrowia i optymalnego rozwoju roślin kluczowa jest bowiem odpowiednia częstotliwość i regularność podlewania. Gleba w strefie korzeniowej powinna być wilgotna i równomiernie nawilżona, ale nie zbyt przesiąknięta wodą. To pozwala na maksymalny pobór wody przez sadzonki.

Zanim jednak woda trafi do roślin, musi zostać pobrana ze źródła. Może być to zbiornik wodny, studnia lub sieć miejska. Niezwykle ważne jest także filtrowanie pozyskanej wody, aby uniknąć zatkania rur i emiterów. Systemy filtracyjne usuwają zanieczyszczenia i cząstki stałe z wody, zapewniając płynne działanie instalacji przez długi czas.

Wybór linii kroplującej z kompensacją czy bez jest zależny od potrzeb…

Wybór linii kroplującej z kompensacją czy bez powinien być zależny od potrzeb i rodzaju Twojej uprawy, ukształtowania terenu oraz Twoich własnych preferencji czy dostępnego budżetu. Oba te systemy stanowią duże udogodnienie i ułatwiają zapewnienie roślinom optymalnych warunków wzrostu dla plantatorów i hodowców.

Jaka linia kroplująca z – kompensacją czy bez – jaką wybrać?

Kluczowa różnica między linią kroplującą z kompensacją i bez dotyczy sposobu, w jaki radzą sobie z różnicami ciśnienia wewnątrz systemu. Ma to bezpośredni wpływ na metodę dostarczania wody.

  • Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia są wyposażone w specjalne emitery, które automatycznie regulują przepływ wody. Służą one do kompensacji, czyli wyrównania, zmiany ciśnienia w instalacji. Oznacza to, że każdy emiter dostarcza stałą ilość wody niezależnie od ciśnienia w systemie. Nawet jeśli ciśnienie wody w rurociągu zmienia się z powodu zmian wysokości terenu lub długości linii kroplującej, ilość wody dostarczana przez każdy emitor pozostaje niezmienna. Dlatego też linie kroplujące z kompensacją są wybierane do upraw, które znajdują się na terenie pagórkowatym, a rzędy sadzonek są bardzo długie.
  • Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia nie posiadają mechanizmu regulującego przepływ wody w zależności od ciśnienia w systemie. W rezultacie, ilość wody wypływającej z emiterów może się różnić, zależnie od ciśnienia w linii. W obszarach, gdzie ciśnienie wody w systemie jest nierówne, może to prowadzić do nierównomiernego dostarczania wody. Zaletą wyboru tego rozwiązania jest niewątpliwie cena, która jest niższa niż w przypadku instalacji z kompensacją ciśnienia. Linie kroplujące bez kompensacji sprawdzą się w przypadku małych upraw, zlokalizowanych na jednolitym terenie lub gdy uprawiane rośliny nie są zbyt wymagające.

Zalety korzystania z linii kroplujących w uprawie roślin

Wykorzystanie linii kroplujących, z kompensacją czy bez kompensacji, może mieć znaczący wpływ na oszczędność wody i energii. Pozwalają zminimalizować straty wody, dostarczając ją bezpośrednio tam, gdzie jest potrzebna. Ich dodatkowym atutem jest możliwość automatyzacji procesu podlewania za pomocą regulatorów częstotliwości lub czujników wilgotności gleby. Zwiększa to dodatkowo efektywność i wygodę użytkowania systemu nawadniającego.

Linie kroplujące są bardzo chętnie stosowane w uprawach intensywnych, czyli takich, które stawiają na wysoką jakość, dużą ilość roślin i plonów. Montowane najczęściej na uprawach warzywnych, w sadach, a także w ogrodnictwie ozdobnym i produkcji roślin na dużą skalę, gdzie inne sposoby nawadniania sadzonek mogłyby okazać się mało efektywne i uciążliwe.

Podsumowanie

Wybór między liniami kroplującymi z kompensacją czy bez kompensacji ciśnienia powinien być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami i dostępnym budżetem, ale także specyfiką danego obszaru nawadniania, w tym ukształtowaniem terenu, długością linii kroplujących oraz rodzajem uprawianych roślin.

  • Linie z kompensacją ciśnienia są bardziej zaawansowane technologicznie i oferują możliwość jednolitego nawadniania sadzonek na zróżnicowanych terenach. Ich wykorzystanie jest zasadne w przypadku bardzo dużych upraw, gdzie rzędy sadzonych roślin są długie i istnieje ryzyko nierównomiernego nawodnienia gleby.
  • Linie bez kompensacji ciśnienia mogą być wystarczającym rozwiązaniem dla mniejszych, mniej skomplikowanych upraw, które leżą na płaskich obszarach. Taki teren sprawia, że różnice ciśnienia są niewielkie i nie mają wpływu na jakość i efektywność działania liniowych systemów kroplujących.