doniczki materiałowe, doniczki z tkaniny

5 powodów, dla których warto zainwestować w doniczki materiałowe

Doniczka z tkaniny w kolorze czarnym. Ekologiczna doniczka materiałowa.

Doniczki materiałowe cieszą się coraz większym uznaniem i popularnością – nie tylko wśród profesjonalistów: plantatorów, właścicieli szkółek czy architektów krajobrazu. Hobbyści uprawy roślin w warunkach domowych także doceniają liczne zalety korzystania z doniczek materiałowych. Jednymi z nich są trwałość oraz brak konieczności częstego przesadzania rośliny. Do wyboru jest wiele pojemności, co sprawia, że doniczkę można dobrać do potrzeb każdej sadzonki. Wybór doniczki z tkaniny polipropylenowej jest także bardziej ekologicznym rozwiązaniem i wpływa na ochronę naszej planety przed zanieczyszczeniem plastikiem, zwłaszcza tym, którego nie można używać wielokrotnie. Jakie są powody, dla których warto rozważyć wybór doniczek materiałowych?

1. Doskonałe warunki do rozwoju roślin

Doniczki materiałowe, w przeciwieństwie do zwykłych doniczek, mają elastyczne ścianki. Zawdzięczają to użyciu do ich produkcji tkaniny polipropylenowej, która oprócz giętkości charakteryzuje się dużą przepuszczalnością – zarówno wody, jak i powietrza. Sprawia to, że rosnąca roślina nie jest narażona na niedotlenienie, przesuszenie lub nadmierną ilość wody. Przepuszczalny materiał doniczki pozwala na optymalny drenaż wody oraz dotlenienie, które są szczególnie ważne w początkowej fazie wzrostu rośliny.

2. Ekologiczne podejście do uprawy roślin

W dobie zwiększonej świadomości o szkodliwości plastiku i generowaniu zbędnych odpadów, coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania – także w uprawie roślin. Doniczki materiałowe są wykonane z tworzywa sztucznego, jednak tkanina polipropylenowa jest materiałem cienkim, a do wyprodukowania gotowej doniczki materiałowej potrzebna jej znacznie mniej. Recykling tkaniny polipropylenowej jest neutralny dla środowiska naturalnego i człowieka – nie wydziela szkodliwych substancji, oparów czy zbędnych odpadów. Codzienne, świadome wybory to mierzalny krok w stronę zrównoważonej uprawy roślin i zwrot w kierunku ekologii.

3. Wielosezonowa trwałość doniczek materiałowych

Trwałość doniczek materiałowych to także aspekt ekologiczny korzystania z nich. Tkanina polipropylenowa jest solidna, odporna na odkształcenia i uszkodzenia, działanie promieniowania słonecznego, wilgoci. Chroni sadzonkę przed rozwojem niekorzystnych, często chorobotwórczych mikroorganizmów – bakterii, grzybów czy pleśni. Doniczka materiałowa może być wykorzystywana przez kilka sezonów, nawet do pięciu lat. To sprawia, że zyskuje przewagę nad standardowymi doniczkami plastikowymi, które często ulegają pęknięciom lub uszczerbieniom. Nieużywane doniczki materiałowe są łatwe w transporcie oraz przechowywaniu, gdyż można złożyć je na płasko, oszczędzając miejsce.

4. Swoboda dla rośliny, komfort dla opiekuna ogrodu

Doniczki materiałowe nie bez powodu nazywane są grow bagami. Ich miękka konstrukcja pozwala na swobodny rozrost strefy korzeniowej sadzonki. Rozwijające się korzenie mogą przebić ścianki doniczki, aby zacząć pobierać wodę i składniki odżywcze prosto z gleby, co wpływa pozytywnie na kondycję rośliny. Jest to niemożliwe w przypadku doniczek standardowych, wykonanych z twardego materiału. Korzenie sadzonki w standardowych doniczkach mogą ulec stłoczeniu, a w efekcie rosnąć dookoła jej ścianek. Powoduje to wolniejszy wzrost lub zahamowanie rozwoju rośliny. W doniczkach materiałowych bezpośredni kontakt korzeni z powietrzem, sprawia że ich końcówki przysychają przy ściankach doniczki. Dzięki temu sadzonka cały czas produkuje nowe korzenie. Większa ich ilość oznacza większą powierzchnię wchłaniania substancji odżywczych, a co za tym idzie, zdrowszą roślinę. Wykorzystanie grow bagów jest wygodną opcją również dlatego, że umieszczone w doniczkach materiałowych rośliny nie wymagają tak częstego przesadzania, co w fazie wzrostu sadzonki może być uciążliwym i problematycznym zajęciem.

5. Dla każdego coś dobrego

Wielość rozmiarów doniczek materiałowych sprawia, że każdy hodowca znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, jaki gatunek roślin ma zamiar uprawiać lub jak duża będzie sadzonka. Nasze doniczki materiałowe występują w wielu rozmiarach i pojemnościach – od 14 do nawet 286 litrów. Pozwala to na dobranie doniczki idealnej do rodzaju oraz potencjalnej wielkości rośliny. Grow bagi są odpowiednie zarówno do uprawy kwiatów, krzewów czy drzewek.

Podsumowanie

Doniczki materiałowe to ekologiczne rozwiązanie, które zyskuje wielu sympatyków. Grow bagi są cenione ze względu na możliwość długiego wykorzystywania, ponieważ ich trwałość wynosi nawet kilka lat. Tkanina polipropylenowa to materiał solidny i w pełni przepuszczalny. Wykorzystanie go do produkcji doniczek pozwala roślinie na lepszy rozwój – poprzez większą swobodę dla systemu korzeniowego, optymalny drenaż wody i przepływ powietrza. Odpowiednio nawodniona i dotleniona sadzonka jest odporniejsza na choroby, a jej wzrost jest intensywniejszy. Doniczka materiałowa chroni także przed mikroorganizmami, które mogą wywoływać choroby roślin. W przeciwieństwie do wykorzystania doniczek z twardego tworzywa, roślinom posadzonym w doniczce materiałowej nie grozi zbyt mała ilość miejsca do rozwoju korzeni. Nie wymagają także tak częstego przesadzania, co jest dużym udogodnieniem dla ich opiekunów. Atrakcyjne ceny doniczek, które cechują się długą żywotnością i stwarzają roślinom optymalne warunki do rozwoju, to kolejny powód, aby w nie zainwestować.