doniczki produkcyjne, doniczki szkółkarskie

Uprawa roślin w doniczkach – jakie błędy popełniamy i jak ich uniknąć? Skrócony poradnik właściwej pielęgnacji roślin.

Rośliny w doniczkach szkółkarskich. Czarne plastikowe doniczki produkcyjne.

Uprawa roślin w doniczkach. Jakie błędy popełniamy i jak ich uniknąć?

Doniczki produkcyjne oraz doniczki szkółkarskie to rodzaj doniczek, które świetnie sprawdzą się w uprawie niemal każdego gatunku roślin. Ze względu na szeroki wybór, możemy dobrać idealne doniczki ogrodnicze i zadbać o optymalne warunki wzrostu naszych sadzonek. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie pracy osobom, które zajmują się szkółkarstwem lub ogrodnictwem profesjonalnie. Jednak nawet dobrze dobrane doniczki ogrodnicze mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli będziemy popełniać błędy. Hodowla roślin doniczkowych nie jest łatwa, bo na prawidłowy rozwój roślin może mieć wpływ wiele czynników. To właśnie dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, które pozwoli nam odpowiednio zadbać o nasze uprawy i cieszyć się nimi przez długi czas. Jakie błędy popełniamy przy uprawie roślin i jak ich uniknąć?

Główne błędy popełniane przy uprawie roślin w doniczkach:

1. Podlewanie – kiedy wody jest za dużo…

Podlewanie to podstawowa czynność w opiece nad roślinami. Jednak czasem może ona zaszkodzić. Dzieje się tak w momencie, kiedy ilość dostarczanej wody nie jest optymalna – jest jej za dużo lub za mało. Zbyt wysokie doniczki sprawiają, że trudno oszacować odpowiednią ilość. Nadmiar wody może uszkodzić system korzeniowy rośliny doniczkowej i doprowadzić do jego gnicia. Korzenie są przystosowane do rozrostu, aby zdobywać wodę i cenne składniki mineralne. Roślina, która jest nadmiernie podlewana nie jest stymulowana do wzrostu i w rezultacie może być osłabiona. Szczególnie wrażliwe są np. iglaki (sosna, świerk) czy lawenda. Rozwiązaniem mogą być doniczki szkółkarskie lub doniczki wysokie, które wyposażone są w otwory. To usprawni odprowadzanie wody z gleby i zapewni roślinie optymalną jej ilość. W naszym sklepie znajdziecie doniczki produkcyjne, doniczki wysokie, doniczki ogrodnicze i doniczki szkółkarskie, które posiadają system otworów (także bocznych), gwarantujący odpowiedni przepływ wody, który nie uszkadza korzeni. Bardzo ważne jest sprawdzanie drożności otworów! Dno doniczki może ulec zapchaniu np. glebą, a wtedy system odwadniający nie spełni swojej funkcji. Inny aspekt to unikanie zraszania roślin w słoneczny dzień – odbijająca światło woda może poparzyć roślinę. Istotne jest także pilnowanie, aby woda ze zraszacza lub węża ogrodowego nie była za zimna, bo nagrzana słońcem roślina może doznać szoku termicznego.

2. Nieodpowiednio dobrana gleba i zgubne nawożenie

Odpowiednie doniczki szkółkarskie to jedno, ale dobranie gleby jest niemal najważniejszym punktem udanej uprawy. To z niej roślina pobiera składniki potrzebne do wzrostu i utrzymania pięknego wyglądu. Czynnikami, którymi może charakteryzować się gleba jest np. jej zakwaszenie (odczyn pH) lub zdolność do utrzymania wilgoci. Dlatego zawsze należy dostosować ją do potrzeb naszej rośliny, aby czerpała z niej wszystko, co niezbędne. Rośliny, które preferują glebę kwaśną to np. wrzosy, azalie czy różaneczniki. Inne gatunki mogą nie kwitnąć lub mieć problemy ze wzrostem w kwaśnej glebie. Doniczki produkcyjne też nie pozostają bez znaczenia. Ilość zużytej do sadzenia gleby jest kluczowa – doniczki wysokie sprawdzą się w przypadku roślin, których system korzeniowy jest skierowany pionowo w dół, a doniczki produkcyjne szerokie nadadzą się przy uprawie roślin, których korzenie są szeroko rozlokowane.
Nawożenie ma znaczenie, ale tylko kiedy jesteśmy pewni, że gleba ma ubogi skład i mało zawartych w niej mikroelementów. Jeśli tak nie jest, nawożenie roślin może mieć skutek odwrotny do zamierzonego i zniszczyć roślinę. Nawozy stymulują roślinę do wzrostu i dostarczają jej potrzebnego do kwitnienia pożywienia, ale należy zachować umiar, w myśl zasady “co za dużo, to niezdrowo”.

3. Podstępne pasożyty

Uprawa roślin w doniczkach może wydawać się mniej skomplikowana niż uprawa ziemna, ale wbrew pozorom jest wiele zagrożeń, które stanowią niebezpieczeństwo dla hodowli doniczkowej. Jednym z nich są pasożyty. Co prawda doniczki szkółkarskie lub doniczki produkcyjne skutecznie chronią korzenie sadzonek przed uszkodzeniami przez krety czy nornice, jednak używanie środków ochrony roślin jest bardzo ważne. To działanie zasadne właśnie teraz, kiedy zimy są łagodne, a pokrywa śnieżna niewielka. Daje to ogromne pole do rozrodu najróżniejszych pasożytów i robaków, które mogą uszkodzić naszą roślinę, a nawet całą plantację. Aby temu zapobiec należy stosować profilaktyczne preparaty i bacznie obserwować nasze rośliny. Doniczki szkółkarskie wymagają regularnej kontroli! Widoczne objawy choroby pasożytniczej mogą oznaczać, że na ratunek jest już za późno. Znalezienie i rozpoznanie problemu wcześniej może uratować sadzonki i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

4. Brak podcinania

Młode i dobrze odżywione rośliny mają tendencję do wybujałego wzrastania i tworzenia kilku pędów przewodnich. Wizualnie dodaje to roślinie objętości, jednak w praktyce może okazać się zgubne. Zbyt okazała roślina może łamać się np. pod naporem śniegu – przez brak podstawy w postaci silnego pędu. Wpływa to także na walory estetyczne, bo może wyglądać na zaniedbaną. Rozpoczęcie przycinania w odpowiednim momencie może zapobiec tej sytuacji, dzięki czemu w przyszłości osiągniemy preferowany kształt rośliny. Nawet rośliny doniczkowe (np. iglaki) wymagają podcinania, co pozwala im zachować piękną formę i kontrolować ich wzrost. Nie należy bać się podcinania, jednak trzeba zachować ostrożność, gdyż roślinę może zniekształcić lub stale uszkodzić.

5. Konieczne przesadzanie

Hodowlę rośliny w za małej doniczce można porównać do chodzenia w za małych butach. Jest to mało komfortowe i może wpływać na jej wzrost i wygląd. Doniczki szkółkarskie, doniczki produkcyjne oraz doniczki wysokie powinny być zawsze dobrane do wielkości rośliny, a kiedy ta urośnie – powinny zostać zmienione. Niewidoczny dla nas na pierwszy rzut oka system korzeniowy potrafi się znacznie rozrosnąć, dlatego warto kontrolować jego stan. Jeśli mamy więcej roślin, zadbajmy o ich odpowiedni rozstaw, aby nie były stłoczone. Mamy wtedy pewność, że mają dostęp do promieni słonecznych i odpowiednio dużo miejsca, aby się nie zniekształcić. Zbyt duża roślina w za małej doniczce może się także przewrócić pod własnym ciężarem. Warto o tym pamiętać i zadbać o bezpieczeństwo, wybierając odpowiednio wysokie doniczki.

Błędy w hodowli roślin doniczkowych mogą zdarzyć się nawet doświadczonemu ogrodnikowi. Ważne, aby czerpać naukę ze swoich doświadczeń i unikać pomyłek w przyszłości. Przesadne podlewanie roślin, bezpodstawne nawożenie czy źle dobrane doniczki ogrodnicze lub doniczki szkółkarskie mogą znacznie osłabić sadzonki. Zadbane rośliny odwdzięczą się nam natomiast pięknym wyglądem i będą cieszyły nas przez długi czas.