doniczki do domu

5 powodów, dla których warto mieć rośliny doniczkowe w domu

Doniczki plastikowe i rośliny w domu. Doniczki naścienne Poppy producenta doniczek DonKwiat - różne kolory, warianty kształtów.

Rośliny doniczkowe w domu – 5 powodów, dla których warto je mieć

Rośliny w mieszkaniu to niezawodny sposób na tchnięcie w niego życia. Wpływają pozytywnie nie tylko na wrażenia estetyczne, ale też poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Wielbiciele zieleni mogą obecnie wybierać w nieskończonej ilości gatunków i opcji kolorystycznych. Niektórzy preferują hodowlę np. ziół (bazylii lub mięty), których można użyć w kuchni, a inni roślin owadożernych. Niezależnie od wyboru, rośliny są ponadczasową i modną dekoracją. Świetnie prezentują się na parapetach okiennych, w kuchni, a nawet w łazience. Mogą przystroić bogato zdobione wnętrze, jak i minimalistyczną przestrzeń. Wybierz pasujące kolorystycznie doniczki ogrodnicze, ustaw roślinę na komodzie lub blacie kuchennym i ciesz oko naturalną ozdobą! Jeśli nie masz zbyt wiele wolnej przestrzeni, doniczka naścienna jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych doniczek.

Rośliny w domu – dlaczego warto?

1. Lepszy sen

Rośliny doniczkowe, które przeprowadzają proces fotosyntezy, wydzielają niezbędny nam do życia tlen. Dodatkowo, potrafią zatrzymywać wilgoć w pomieszczeniu, czego pozytywne skutki możemy odczuć latem. Ustawienie roślin w sypialni może nawet wpłynąć na jakość naszego snu, poprzez oczyszczone i dobrze nawilżone powietrze.

2. Substancje chemiczne pod kontrolą

Niektóre rośliny mają zdolność do wchłaniania substancji, które mogą nam szkodzić np. amoniaku czy benzenu. Posiadanie roślin w domu ogranicza wdychanie przez nas tych związków i może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

3. Jonizacja powietrza

Życie wśród urządzeń elektrycznych może dać w kość. Emitują one bowiem dodatnie jony do powietrza, które wpływają na poziom relaksu i pobudzenia u ludzi. Naturalne sposoby na jonizację powietrza posiadają np. paprocie. Ich posiadanie może wpływać na nas uspokajająco i odprężająco.

4. Zrelaksuj się

Zielony kolor uspokaja. Nie bez powodu nazywany jest kolorem nadziei. Otaczanie się nim w miejscu, w którym się przebywa redukuje poziom stresu, a piękny wygląd roślin działa kojąco.

5. Nowe hobby

Opieka nad ulubionymi kwiatami może stać się naprawdę pasjonującym zajęciem. Podlewanie, przesadzanie i rozmnażanie – to hobby uczy odpowiedzialności i konsekwencji, ale cierpliwość i troska zostają wynagrodzone pięknym wyglądem roślin. Warto o tym pamiętać, kiedy chcemy zająć się czymś, co może przynieść dużo satysfakcji, a nie jest nadmiernie absorbujące. Może okaże się, że masz rękę do roślin? Zawsze warto spróbować.

Rośliny, które warto mieć w swoim domu

Chociaż wszystkie rośliny są na swój sposób piękne i mają swoich wielbicieli, niektóre z nich szczególnie warto hodować. Mają one szereg zalet i bywają użyteczne, dzięki czemu zyskały popularność i na stałe zagościły w naszych domostwach.

Bazylia

Ta kojarzona z Włochami roślina jest nie tylko modnym dodatkiem kuchni, ale też fantastyczną przyprawą! Świeża idealnie sprawdzi się jako składnik pizzy czy letniej sałatki. Jeśli chcesz ją hodować w domu i cieszyć się jej prawdziwym smakiem, zadbaj o miękką wodę do podlewania oraz odpowiednią doniczkę. Doniczki ścienne to doskonały wybór, jeśli nie dysponujesz wolną przestrzenią na blacie kuchennym lub parapecie. Doniczki ścienne, nazywane osłonkami Poppy, montuje się na ścianie pod kątem. To znacznie ułatwia podlewanie rośliny i ładnie ją eksponuje. Możesz wybrać różne warianty kolorystyczne, aby doniczka naścienna pasowała jak najlepiej lub wybrać doniczkę potrójną, która pomieści więcej roślin.

Storczyk

Orchidea to popularna roślina, która nie jest wymagająca i mogą ją hodować nawet osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin doniczkowych. Przez piękne kwiaty w wielu kolorach stała się ozdobą mieszkań, ale także biur i hoteli. Ma zdolność do pochłaniania elektrosmogu, wytwarzanego przez urządzenia elektryczne, dlatego świetnie sprawdzi się jako ozdoba salonu. Te kwiaty nie lubią być przestawiane – warto zadbać o stałe miejsce. Niestety, w ich przypadku doniczki ścienne się nie sprawdzą. Storczyki preferują wysokie doniczki ogrodnicze, które dobrze ochronią ich system korzeniowy i będą stabilne. Należy pamiętać, że wystające z doniczki korzenie są odpowiedzialne za pobór wody z powietrza. Powinny być jędrne, o szarawej barwie. To świadczy o zdrowiu i dobrej kondycji rośliny. W naszym sklepie dostępne są doniczki ogrodnicze o pojemności od 0,4l, które sprawdzą się w domowej uprawie orchidei i zapewnią jej optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia.

Paproć

Ta wiecznie zielona roślina kojarzona jest z lasem i pięknie wkomponuje się w mieszkanie urządzone w stylu boho. Jej duże liście mają zdolność nawilżania, a nawet jonizacji powietrza – to sprawia, że jest niezwykle cenną ozdobą. Jej uprawa jest bardzo prosta. Standardowe doniczki ogrodnicze będą dobrym wyborem, a jeśli zależy ci na uzyskaniu odrobiny lasu w domu, postaw na doniczki ścienne. Doniczka naścienna świetnie zaprezentuje zwisające liście paproci, zaoszczędzając miejsce na komodzie czy parapecie.

Muchołówka amerykańska

Masz problem z owadami w kuchni lub na tarasie? Ten kłopot pomoże rozwiązać ta owadożerna roślina, która w bardzo efektowny sposób chwyta zwabione owady w swoje paszcze. Naturalnie muchołówka występuje na terenach podmokłych Ameryki Północnej, dlatego wymaga odpowiedniej doniczki – takiej, która będzie w stanie zapewnić jej odpowiednie nawilżenie podłoża. Doniczki ogrodnicze z otworami na dnie będą optymalnym wyborem, ale warto dodatkowo użyć podstawki, z której roślina będzie pobierała wodę według swoich potrzeb.

Bluszcz pospolity

Bluszcz to roślina odporna na ekstremalne warunki – znosi rzadkie podlewanie i ciemne pomieszczenia. To dobra alternatywa dla słabo naświetlonych mieszkań i osób, które nie mają wprawy w opiece nad roślinami. Warto ją mieć w swoim domu ze względu na jej zdolność do neutralizowania szkodliwych substancji. Bluszcz pospolity absorbuje m.in. benzen czy formaldehyd, które dla człowieka mogą mieć działanie rakotwórcze lub szkodzące układowi oddechowemu. To roślina wymagająca jedynie podstawowej opieki, która bardzo efektownie wygląda, jeśli powiesimy ją na ścianie. Doniczka naścienna będzie więc idealna, a zwisający bluszcz będzie cieszył nasze oko i walczył z niepożądanymi substancjami w powietrzu.

Doniczki plastikowe i rośliny w domu. Doniczki naścienne Poppy producenta doniczek DonKwiat - różne kolory, warianty kształtów.

Podsumowanie

Rośliny, które możemy hodować w domu kuszą kolorami i pięknymi kwiatami. Warto pamiętać o odpowiednim domu dla naszych sadzonek, który zapewni im dobre warunki do wzrostu, aby mogły dłużej nas cieszyć. Niezależnie od tego, czy wybierzemy zioła do uprawy i doniczki ścienne, czy rośliny bardziej wymagające, zawsze dobierajmy doniczki ogrodnicze, glebę oraz stanowisko, które preferuje dana roślina. To warunek konieczny udanej hodowli, która może okazać się bardzo satysfakcjonująca i być wspaniałą przygodą na długie lata.