doniczki szkółkarskie

Doniczki szkółkarskie – wybór, rodzaje i charakterystyka

Doniczki szkółkarskie - doniczki do uprawy borówki, iglaków, owoców miękkich tj. malin i truskawek.

Doniczki szkółkarskie – wybór, rodzaje i charakterystyka

Uprawianie roślin to przede wszystkim adekwatna wiedza o tym, jakich warunków do rozwoju potrzebują nasze kwiaty i owoce. W uprawach ogrodniczych, plantacjach i szkółkach roślin konieczne jest odpowiednie dostosowanie środowiska do wymagań roślin. Jedną z nich jest dobranie odpowiednich pojemników (tj. doniczki szkółkarskie), w których roślina będzie kiełkować i rozwijać swoje korzenie.

Przed rozpoczęciem uprawy warto dowiedzieć się jakie zapotrzebowanie ma wybrana przez nas roślina – zatem czy potrzebuje dużej ilości wody, czy wymaga ciągłego dotlenienia, do jakich rozmiarów rośnie oraz ile miejsca potrzebuje na rozwój korzeni. Wiedząc to, jesteśmy w stanie zapewnić naszym roślinom lepsze warunki, które będą gwarancją szybkiego wzrostu!

W tym artykule przedstawimy Ci różne rodzaje doniczek do uprawy roślin. Po zapoznaniu się z naszym artykułem będziesz wiedział, dlaczego warto zainteresować się prawidłowym wyborem doniczek. Dowiesz się również, na jakie potrzeby roślin i elementy doniczek powinieneś zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego pojemnika. W artykule przedstawimy również poszczególne rodzaje doniczek szkółkarskich oraz opiszemy ich charakterystykę.

Doniczki szkółkarskie do uprawy iglaków, drzewek. Doniczki do szkółki drzew i krzewów.

Doniczki szkółkarskie

Doniczki szkółkarskie to specjalne pojemniki przeznaczone do uprawy roślin w szkółkach i na plantacjach. Ich rodzaje i wymiary są różnorodne i powinny być one dostosowane do potrzeb roślin, które są w nich uprawiane.

Doniczki szkółkarskie są używane do uprawy różnych rodzajów roślin, takich jak np. borówki, iglaki, truskawki i maliny. Są stosowane przez szkółkarzy, ogrodników i plantatorów, którzy chcą zapewnić swoim roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Najważniejsze parametry doboru doniczek szkółkarskich

Istnieje kilka wskaźników, na które powinno się zwracać uwagę przy doborze doniczek do uprawianych roślin. Kierując się poniższymi aspektami, powinieneś móc dobrać doniczki, które sprostają oczekiwaniom Twoich roślin.

Przy doborze doniczki należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  1. Wielkość doniczki – doniczka powinna być dostosowana do wielkości rośliny. Zbyt mała doniczka może ograniczać rozwój korzeni, natomiast zbyt duża może prowadzić do przelania się wody i gnicia korzeni.
  2. Materiał, z jakiego wykonana jest doniczka – doniczki plastikowe są lżejsze i łatwiejsze w transporcie, co jest przydatne w szkółkach roślin i szklarniach. Mimo wielu zalet, doniczki plastikowe należy chronić przed nadmiernym słońcem i przegrzaniem.
  3. Kształt doniczki – doniczki o szerokim dnie są lepsze dla roślin o bujnym systemie korzeniowym, natomiast doniczki o wąskim dnie lepiej nadają się dla roślin o bardziej kompaktowym systemie korzeniowym.
  4. Otwory odpływowe w dnie doniczki – są one potrzebne, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać, co zapobiega gniciu korzeni i chorobom grzybowym.
  5. Grubość ścianek doniczki – duże rośliny tj. drzewka będą potrzebowały masywniejszych ścianek. Doniczki z grubszych materiałów są trwalsze, ale też cięższe, co może być problematyczne przy ich przenoszeniu.

Na jakie potrzeby rośliny zwrócić uwagę przy doborze doniczki: 

1. System korzeniowy rośliny

Jedną z rzeczy, którą należy rozpoznać przed zakupem doniczek, jest system korzeniowy roślin, które będziemy sadzić.
Rośliny z szerokim systemem korzeniowym będą potrzebowały szerokich, niskich doniczek, z kolei rośliny z długim i wąskim systemem korzeni najlepiej będą rozwijać się w doniczkach wysokich.

2. Wilgotność, jakiej potrzebuje roślina

W szkółkarstwie i szeroko pojętym ogrodnictwie kluczem do wzrostu rośliny jest dostarczenie jej odpowiedniej ilości cieczy. Sucha gleba rośliny i brak przepływu powietrza sprawiają, że roślina się wysusza. Jednocześnie roślina nie powinna być przewodniona – może to sprawić, że gleba zacznie gnić. Jeśli zależy Ci na zdrowym wzroście Twojej rośliny, powinieneś zadbać o jej odpowiednie nawodnienie oraz odpowiednią ilość otworów na dnie (i ściankach) doniczki. Oprócz otworów odpływowych i wielkości doniczki, ważne jest również, aby zadbać o odpowiedni drenaż w donicy.

3. Dotlenienie roślin

Otwory na dnie donicy i odpowiednie umiejscowienie rośliny, pozwala na jej niezbędne dla rozwoju dotlenienie. Nie otrzymując odpowiedniej dawki składników mineralnych i dostępu do powietrza, roślina będzie usychać od listków, a jej korzenie nie będą rozwijać się prawidłowo, a w efekcie będą gnić.

Otwory odpływowe zazwyczaj znajdują się na dnie, niekiedy również na ściankach donicy. Dodatkowo, dla lepszego dotlenienia rośliny, warto rozważyć doniczki na stójkach (posiadają je nasze doniczki do owoców miękkich). W zależności od zapotrzebowania rośliny oprócz otworów w donicy warto zwrócić uwagę na przepuszczalność gleby.

4. Docelowa wielkość rośliny

Kolejną, nie mniej ważną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest przeciętna wielkość rośliny, którą planujesz sadzić. Dzięki odpowiedniej przestrzeni roślina będzie miała możliwość wzrostu do jej docelowych rozmiarów. Jeśli uprawiasz drzewka, powinieneś zapewnić im wystarczającą ilość miejsca, biorąc pod uwagę ich końcowe wymiary. Jeśli rozmiar rośliny znacząco różni się na różnych etapach jej rozwoju, możesz pomyśleć o przesadzeniu po przyjęciu się rośliny i jej widocznym wzroście. Przy doborze odpowiedniej doniczki pamiętaj, że im większe i cięższe rośliny, tym bardziej masywną donicę należy im zapewnić.

Doniczki szkółkarskie. Doniczki do szkółki drzew i krzewów, doniczki do uprawy iglaków.

Rodzaje doniczek szkółkarskich

Wielość rodzajów doniczek wynika z odmiennych potrzeb różnych roślin. Ma to znaczenie zarówno jeśli chodzi o potrzeby nawadniania, jak i miejsce w doniczce na rozwój korzeni. Wiele profesjonalistów branży szkółkarskiej zgodzi się z tym, że niemalże każda roślina potrzebuje spersonalizowanej doniczki.
Eksperci branży szkółkarskiej są zgodni z tym, że nie ma doniczek uniwersalnych i odpowiednich dla wszystkich rodzajów roślin. Dlatego warto pochylić się nad wyborem adekwatnego “domu” dla rośliny.

W celu ułatwienia wyboru doniczek stworzyliśmy spersonalizowane doniczki szkółkarskie do uprawy borówki, truskawek i malin oraz iglaków.

W naszej ofercie znajdziesz również wiele rodzajów doniczek produkcyjnych, o których piszemy w poniższym artykule: Rodzaje doniczek produkcyjnych.
Poza nimi oferujemy doniczki szkółkarskie, które doskonale sprawdzają się do uprawy roślin w szkółkach i szklarniach. Podział ich obejmuje doniczki do uprawy borówki, owoców miękkich tj. truskawek czy malin oraz iglaków.

Doniczki do uprawy borówki

Doniczki do uprawy borówki służą do hodowli borówek amerykańskich i europejskich. Doniczki te są wysokie i szerokie, dzięki czemu pozwalają na swobodny rozwój korzeni i wzrost rośliny. Są one wykonane z lekkiego, ale wytrzymałego tworzywa, takiego jak np. polipropylen, dzięki czemu są łatwe w transporcie.

Doniczki do uprawy borówki charakteryzują się wyższym dnem z otworami na dnie i opcjonalnie na ściankach, dzięki którym odprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Podniesione dno donicy umożliwia doprowadzenie tlenu do korzeni rośliny oraz zapobiega przedostawaniu się grzybów i pleśni.

Plastikowe doniczki szkółkarskie do szkółki, szklarni - jaki rodzaj wybrać. Doniczki szkółkarskie do uprawy borówki.

Doniczki do uprawy owoców miękkich tj. truskawek i malin

Doniczki szkółkarskie do uprawy truskawek i malin są najmniejsze ze wszystkich rodzajów doniczek szkółkarskich, jednocześnie są one nieco wyższe od tradycyjnych pojemników. Doniczki te posiadają podwyższenie na stopkach, które pozwalają na skuteczniejsze dotlenienie korzeni. Są one wykonane z plastiku lub innego tworzywa sztucznego i mają wąskie dno, co pozwala na dobre ukorzenienie się roślin.

Kształt doniczek został skonstruowany w sposób umożliwiający przechowywanie ich na jak najmniejszej przestrzeni. Wysokość doniczki pozwala Ci na uprawę roślin zwisających. Z powodzeniem można je stosować w uprawach hydroponicznych i w rynnach zalewowych.

Doniczki szkółkarskie do uprawy owoców miękkich. Doniczki do truskawek i malin. Różne rodzaje plastikowych doniczek szkółkarskich.

Doniczki do uprawy iglaków

Doniczki szkółkarskie do hodowli iglaków takich jak np. świerki, jodły czy sosny stworzone zostały specjalne doniczki z niewielkimi otworami na dnie i ściankach donicy.

Doniczki można wkopać w ziemię a wówczas dzięki otworom roślina ma nieograniczony dostęp do składników odżywczych i rozwija swoje cienkie korzenie poza doniczkę. Doniczki do uprawy iglaków to innowacyjne doniczki o zwiększonej wytrzymałości. Doniczka ma podniesione dno, które umożliwia dotlenienie rośliny. Sześcienno-okrągły kształt ułatwia podniesienie iglaka z donicy, a szeroki rant ułatwia chwytanie doniczki oraz usztywnia jej konstrukcję. Doniczka jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego można jej użyć do produkcji drzewek w ziemi.

Doniczki szkółkarskie do uprawy iglaków. Doniczki do drzewek do szkółki, szklarni.

Inne doniczki szkółkarskie

Oprócz przedstawionych rodzajów doniczek szkółkarskich (tj. do uprawy borówek, iglaków, truskawek i malin), istnieją również inne rodzaje doniczek szkółkarskich. Są one przeznaczone do hodowli innych gatunków roślin. Są to np. doniczki do uprawy roślin ozdobnych, doniczki do uprawy roślin jadalnych czy doniczki do uprawy roślin leczniczych. Każdy z tych rodzajów doniczek jest dostosowany do potrzeb konkretnych gatunków roślin i pozwala na ich prawidłowy rozwój.

Doniczki szkółkarskie – wybór, rodzaje – podsumowanie

Podsumowując, doniczki szkółkarskie są niezbędnym elementem wyposażenia szkółek ogrodniczych i miejsc, gdzie hodowane są rośliny przez profesjonalnych plantatorów. Są one dostosowane do potrzeb różnych gatunków roślin i pozwalają na swobodny ich rozwój. Ważne jest, aby dobierać doniczki odpowiednio do wielkości i potrzeb roślin, a także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz na kształt i otwory odpływowe.

Jeśli zajmujesz się produkcją roślin na szeroką skalę i jesteś przed wyborem doniczek do swoich upraw, przeczytaj także nasz artykuł o doniczkach produkcyjnych.