doniczki produkcyjne

Doniczki produkcyjne – cechy charakterystyczne, rodzaje i zastosowanie

Iglaki, choinki w doniczkach produkcyjnych. Doniczka produkcyjna okrągła w kolorze ceglastym.

Doniczki produkcyjne – jaki rodzaj wybrać? 

Doniczki są domem dla rośliny – każdy specjalista branży szkółkarskiej wie, jak są one istotne dla rozwoju naszych kwiatów i owoców. W szklarniach zajmujących się produkcją krzewów i owoców na dużą skalę to element decydujący o powodzeniu upraw lub jego braku.
Podstawowym wyposażeniem przedsiębiorstw szkółkarskich są doniczki produkcyjne. Opisywane doniczki mają wiele zalet i cech wyróżniających je wśród innych modeli. Jednak nie oznacza to, że wszystkie są takie same. Dzięki zróżnicowanym wariantom doniczek produkcyjnych możesz wybrać model, który dla Twoich roślin sprawdzi się najbardziej. Wcześniej dobrze jest jednak dowiedzieć się na jakie cechy, zastosowania różnych modeli doniczek produkcyjnych warto zwrócić uwagę. W poniższym artykule opowiemy o tym wszystkim. Jeśli stoisz przed wyborem doniczki produkcyjnej – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Roślina trawiasta w doniczce produkcyjnej. Doniczki produkcyjne okrągłe w kolorze czarnym. Doniczki produkcyjne okrągłe z sadzonkami drzewek. Iglaki w doniczkach produkcyjnych w kolorze czarnym.

Doniczki produkcyjne – cechy

Doniczki produkcyjne zostały przede wszystkim stworzone z myślą o szybkim wzroście roślin oraz o ułatwianiu pracy szkółkarzy. W odróżnieniu od doniczek ozdobnych, doniczki produkcyjne w szczególności powinny być lekkie oraz poręczne. Ponadto powinny posiadać stabilną konstrukcję oraz być odporne na uszkodzenia i pęknięcia. Nasze doniczki produkcyjne wykonujemy z materiału plastikowego odpornego na warunki pogodowe.

Podstawowe cechy doniczek 

Co ważne, doniczki produkcyjne posiadają zróżnicowaną liczbę otworów na dnie donicy, a niektóre również na jej ściankach. Otwory te przede wszystkim regulują poziom dostarczanej wody i odprowadzają jej nadmiar z gleby, co zapobiega gniciu korzeni rośliny. Większość doniczek produkcyjnych jest wyposażona także w podniesione żłobione dno, które umożliwia dotarcie tlenu do korzeni rośliny.

Opcjonalne cechy doniczek produkcyjnych

Podczas wyboru doniczki warto zwrócić również uwagę na ich funkcjonalność w codziennym użytku oraz jednostkowe potrzeby. Dostępne w naszej ofercie innowacyjne doniczki produkcyjne posiadają wiele przydatnych cech, które ułatwiają pracę.

Jednymi z nich są miejsca na etykiety, które posiada większość doniczek DonKwiat. Stosujemy je w doniczkach w celu ułatwienia identyfikacji i daty posadzenia roślin.

Co więcej, uprawianie roślin w szklarniach i szkółkach często wiąże się z przenoszeniem ich lub transportem do innego miejsca. Dlatego wybrane doniczki produkcyjne zostały wyposażone w stabilne stójki (tzw. stopki) na dnie donicy. Umożliwiają one umieszczenie doniczek w zwartej grupie w tacce termoformowanej lub tacce DonKwiat. Większość kwadratowych doniczek produkcyjnych DonKwiat posiada taką opcję.

Doniczki produkcyjne powinny być również dostosowane pod urządzenia automatyzujące pracę, a więc najczęściej powinny one być wyposażone w ranty ułatwiające chwytanie ich przez człowieka, ale także przez maszyny (np. podczas zasiewów).

Oprócz tego doniczki produkcyjne powinny charakteryzować się gładką powierzchnią wewnętrzną i nachyleniem ścianek bocznych pod kątem, które przy przesadzaniu roślin ułatwią wyjmowanie ich z doniczek. 

Doniczki produkcyjne – rodzaje

Już wiesz, że przed zakupem doniczek potrzebujesz wybrać odpowiedni ich rodzaj, tak, aby rośliny “rosły w oczach”. Rozmiar i kształt doniczki nie powinien być tu przypadkowy. Poszczególne modele zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej spełniać wymagania roślin.

Doniczki produkcyjne kwadratowe. Doniczka produkcyjna wysoka, niska, standardowa w kolorze czarnym.Doniczki produkcyjne okrągłe. Doniczka produkcyjna niska, standardowa, wysoka w kolorze czarnym.
Doniczki produkcyjne – jaki rodzaj wybrać?

Rodzaje doniczek produkcyjnych najczęściej dzielone są:

ze względu na kształt

ze względu na wielkość:

Pojemności doniczek są również bardzo zróżnicowane. W naszym asortymencie posiadamy doniczki produkcyjne o objętości od 0,4 do 100 litrów. Doniczki większe są wyposażone w wywinięty rant, który usztywnia całą konstrukcję donicy i ułatwia jej wygodne chwytanie.

Doniczki produkcyjne posiadają również duży zakres pojemności i duże możliwości wyboru, dzięki czemu możesz zaopatrzyć się w te, które będą najbardziej odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Doniczki produkcyjne w gospodarstwie szkółkarskim. Choinki, iglaki w doniczkach produkcyjnych.

Rodzaje doniczek produkcyjnych a ich zastosowanie 

Przy wyborze doniczek produkcyjnych do roślin podstawowy wybór dotyczy wysokości doniczki. Ma ona duże znaczenie ze względu na zróżnicowany system korzeniowy roślin. Doniczki niskie są szersze i niższe natomiast doniczki wysokie węższe i wyższe. Dobrą praktyką jest stosowanie obu rodzajów doniczek zamiennie do roślin ze zróżnicowanymi potrzebami. 

Doniczki niskie

Doniczki niskie doskonale sprawdzają się dla kwiatów i krzewów z niskim i szerokim systemem korzeniowym. Są to między innymi: lawenda wąskolistna, dzwonek karpacki, jałowiec pospolity, azalia, rododendron, dereń jadalny czy wierzba dalekowschodnia lub karłowate odmiany świerków. Doniczki niskie zazwyczaj posiadają uskoki usztywniające ich budowę i ułatwiające chwytanie doniczek.

Doniczki wysokie

Odpowiednim rozwiązaniem dla uprawy roślin z wąskim i wysokim systemem korzeniowym będą doniczki wysokie. Wśród nich rośliny takie jak róże, powojniki, winorośle, klony, jawory, głogi, kasztany jadalne oraz cisy pospolite.

Doniczki te są chętnie stosowane przez szkółki i szklarnie. Lubiane są tak głównie ze względu na swoją smukłość, dzięki której można pomieścić większą ilość roślin na mniejszym terenie.

Doniczki standardowe

Doniczki standardowe stanowią zdecydowanie większość modeli spośród doniczek produkcyjnych. Szeroki wybór wynika ze zdecydowanego zapotrzebowania na ten rodzaj pojemników. Doniczki o średniej wysokości będą optymalne dla roślin z równomiernym systemem korzeniowym, a więc te, które nie posiadają niskiego lub wysokiego systemu korzeniowego.