linie kroplujące

Linie kroplujące w uprawie roślin – zalety, zastosowanie, rodzaje, montaż

Linie kroplujące to świetny sposób na regularną pielęgnację roślin, która dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i wodę. Podlewanie ręczne, za pomocą konewek czy ogrodowego węża, bywa nieregularne i niekontrolowane, co przekłada się na efektywność tych sposobów i odpowiedni rozwój roślin. Linie kroplujące to zautomatyzowana i bezobsługowa technologia, która zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia i przyczynia się do zmniejszenia kosztów utrzymania ogrodu.

Dawniej linie kroplujące były wykorzystywane głównie przy uprawach na dużą skalę, dziś są chętnie wykorzystywane w przydomowych ogrodach, do podlewania sadzonek w szklarniach, tunelach czy w sadach. To rozwiązanie ma wiele zalet, które sprawiają, że stale zyskuje swoich zwolenników.

Zalety stosowania linii kroplujących

Podstawową zaletą wykorzystania linii kroplujących do nawadniania ogrodu jest to, że proces przebiega niemal samoczynnie – oszczędza tym samym czas, jaki trzeba poświęcić do podlania dużego ogrodu lub sadu. To duże udogodnienie, zwłaszcza jeśli właściciel roślin nie dysponuje dużą ilością wolnego czasu. Dodatkowo, porcje wody są stale określone, więc ryzyko przesuszenia lub przelania roślin jest minimalne. Przekłada się to także na mniejsze straty wody zużywanej do podlewania. Wielość zastosowań to także niewątpliwy atut linii kroplujących. Można je instalować na polach rolnych, w sadach, na plantacjach owoców, w ogrodach, na stadionach i polach golfowych, a nawet… na balkonie. Są genialną opcją do pielęgnacji skalniaków czy rabat kwiatowych. Ich działanie można dostosować do potrzeb i preferencji uprawianych roślin.

Tworzywo, z którego wykonane są linie kroplujące, pozwala na ich montaż nawet w ogrodach o nietypowym kształcie. Świetnie dopasują się do nierównego terenu z licznymi elementami małej architektury. Woda, która wydostaje się z systemu rur poprzez kroplowniki, zasila bezpośrednio strefę korzeniową roślin. Ujednolicony czas nawadniania oraz jednakowa porcja wody sprawiają, że sadzonki rozwijają się równomiernie.

Główne zalety linii kroplujących:

  • bezobsługowość,
  • automatyczność,
  • uniwersalność zastosowania,
  • oszczędność czasu, wody i pieniędzy,
  • zapewnienie równomiernego rozwój roślin.

Linie kroplujące z kompensacją i bez kompensacji ciśnienia

Linie kroplujące dzielą sią na dwa rodzaje: linie z kompensacją ciśnienia oraz bez kompensacji. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb uprawy czy ogrodu. Kompensacja ciśnienia pozwala na podlewanie roślin na nierównym, pagórkowatym terenie, gdzie sama grawitacja nie jest w stanie dostarczyć wody. Z pomocą kompensacji możliwe jest zrównoważenie ilości wody na całej długości linii, co jest istotne w przypadku długich rzędów uprawnych. Ten rodzaj linii kroplujących wykorzystuje się także w systemach, w których za ich pomocą dostarczany jest nawóz, aby sadzonki otrzymały taką samą porcję składników odżywczych.

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia opierają się jedynie na działaniu ciśnienia zasilającego. Sprawia to, że porcja wody, wydobywającej się z każdego kroplownika może się różnić na długości linii. To dobre rozwiązanie dla mniejszych upraw, które zlokalizowane są na równym, niewymagającym terenie. W wielu przypadkach standardowa linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia okazuje się wystarczająca i spełnia swoje zadanie.

Montaż linii kroplujących

Instalacja linii kroplujących polega na połączeniu rur zasilających z linią specjalnymi złączami. Należy pamiętać, aby otwory kroplowników nie dotykały podłoża – grozi to zapchaniem instalacji ziemią. Najlepiej, jeśli otwory umiejscowione są z boku. Ważne jest zachowanie odległości między przewodami, która powinna wynosić około 40cm. Woda, która będzie używana do podlewania, musi być przefiltrowana i odżelaziona. Dobrze jest także zastosować reduktor ciśnienia, który obniży ciśnienie w sieci i zapobiegnie uszkodzeniu instalacji. Do linii kroplujących montuje się także system sterowania, czyli sterownik, zawory elektromagnetyczne i wyłącznik nawadniania. Budowa i konserwacja linii kroplującej nie jest skomplikowana, co pozwala dostosować ją do indywidualnych potrzeb swojej uprawy czy plantacji.

Linie kroplujące – podsumowanie

Odpowiednie nawadnianie roślin to podstawa ich właściwego rozwoju. Od dostarczonej ilości wody zależy obfitość kwitnienia i owocowania. Wiele roślin potrzebuje podlewania kilka razy w ciągu doby, co w przypadku podlewania ręcznego byłoby niemal niewykonalne. Linie kroplujące to niezawodny pomocnik w pielęgnacji ogrodu. Sprawia, że proces podlewania przestaje być czasochłonną i uciążliwą czynnością. Pozwala oszczędzić czas i wodę, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność pieniędzy – kosztów eksploatacyjnych utrzymania ogrodu lub plantacji. Możliwość zastosowania linii kroplujących do wielu rodzajów upraw to ogromna zaleta, dzięki której wciąż zyskują sympatyków. Łatwość montażu, bezobsługowy i zautomatyzowany proces oraz optymalne gospodarowanie zasobami to bardzo ważne aspekty współczesnego rolnictwa i sadownictwa.

Zobacz nasz asortyment linii kroplujących: