doniczki produkcyjne

Rozmiary doniczek produkcyjnych – wybór idealnego pojemnika dla Twoich roślin

Dobrze dobrane doniczki to zdrowie i piękno uprawianych w nich roślin. Doniczki produkcyjne służą do uprawy sadzonek w gospodarstwach szkółkarskich i centrach ogrodniczych. Różnią się nieco od standardowych doniczek do domowej, amatorskiej uprawy. Ich odpowiedni dobór jest bardzo ważny, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać, a swojego przyszłego właściciela cieszyła pięknem i dobrą kondycją. Rozmiary doniczek produkcyjnych dobieramy do wymagań konkretnych gatunków roślin, dzięki czemu zapewnimy im odpowiednie warunki wzrostu.

Rozmiary doniczek produkcyjnych – dlaczego mają znaczenie?

Odpowiedni rozmiar doniczki produkcyjnej to taki, w którym roślina może swobodnie formować system korzeniowy, pobierać wodę i wszelkie niezbędne składniki odżywcze oraz mieć dostęp do światła. Za mała doniczka może mieć negatywny wpływ na korzenie, które na skutek małej ilości miejsca mogą się tłoczyć i skręcać. Zbyt duży pojemnik może natomiast sprawić, że roślina nie będzie rozwijała łodyg i liści, a właśnie system korzeniowy. Obie te sytuacje pociągają za sobą konsekwencję – złą kondycję i nieatrakcyjny wygląd rośliny, która nie rozwija się w prawidłowy sposób. Zapobiec temu można poprzez przemyślany dobór rozmiaru doniczek produkcyjnych – w taki sposób, aby spełnić wymagania gatunkowe danej rośliny. Inne doniczki produkcyjne dobierzemy do młodych sadzonek owoców miękkich, jak maliny czy truskawki, a inne do uprawy kilkuletnich krzewów iglastych.

Różne potrzeby roślin – różne rozmiary doniczek produkcyjnych

Sprawą oczywistą jest, że różne gatunki roślin mają różne wymagania dotyczące uprawy. Iglaki mają inne wymagania niż sadzonki owocowe lub drzewka. Wybierając odpowiednie rozmiary doniczek produkcyjnych dla swojej uprawy, warto zastanowić się, dla jakich roślin je wybieramy. Jeśli prowadzimy gospodarstwo szkółkarskie, które specjalizuje się w uprawie iglaków, powinniśmy wybrać specjalne doniczki do tego typu krzewów. Rozmiary doniczek produkcyjnych do iglaków, które dostępne są w naszej ofercie, to 7,5, 10 i 25 litrów. Niezależnie od wielkości i wieku krzewów iglastych, możesz dobrać optymalną pojemność, która zapewni im odpowiednie warunki. Dodatkowo, nasze doniczki posiadają specjalny rodzaj dna, który zapewnia przepływ wody, a także ażurowe ścianki, które napowietrzają system korzeniowy roślin.

Inne wymagania mają rośliny o systemie korzeniowym, który rozwija się na boki lub kwiaty cebulowe. Dla nich odpowiednia jest płytsza, ale szersza doniczka. Do uprawy tego typu roślin doskonale nadają się misy, zwane także misami chryzantemowymi. Posiadają różne typy dna, które zapewniają odpowiedni drenaż wody i umożliwiają pobieranie składników odżywczych. Rozmiary doniczek produkcyjnych dla kwiatów cebulowych i drzewek bonsai możesz dobrać do wielkości rośliny lub wybrać większą doniczkę i posadzić w niej więcej niż jedną sadzonkę.

Dla większości roślin uprawianych hurtowo sprawdzą się standardowe doniczki produkcyjne – okrągłe lub kwadratowe. Spełnią one wymagania najróżniejszych roślin – od kwiatów po krzewy i warzywa. Do hodowli róż świetnie nadadzą się doniczki produkcyjne wysokie, a roślin o niskim systemie korzeniowych – doniczki okrągłe niskie. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, możesz wybrać doniczki kwadratowo-okrągłe, które łączą najlepsze cechy obu tych doniczek. Rozmiary doniczek produkcyjnych zawsze dobieraj do aktualnych potrzeb sadzonek, aby nie zahamować lub nadmiernie nie pobudzić ich do wzrostu i zachować ich piękny wygląd.

W naszej ofercie posiadamy doniczki produkcyjne o różnych wymiarach, aby dostosować je do potrzeb i wymagań wielu gatunków uprawianych roślin.

Produkujemy doniczki:

  • o pojemności od 0,3 do 100 litrów,
  • o wysokości od 7,5 do 45 centymetrów,
  • o średnicy od 8,3 do 60 centymetrów.

 

Rozmiar ma znaczenie – rozmiary doniczek produkcyjnych

Rozmiar doniczek produkcyjnych, które wybieramy do naszej uprawy to kluczowy parametr, który warunkuje to, w jaki sposób nasze rośliny będą się rozwijały. Przy wyborze odpowiedniego pojemnika możemy skorzystać z rad bardziej doświadczonych hodowców lub pracowników gospodarstw szkółkarskich i centrów ogrodniczych. Każdy doświadczony plantator wie, że rozmiar doniczek produkcyjnych ma znaczenie. Doniczka stanowi dom dla uprawianych sadzonek, dlatego to, aby była odpowiednia jest tak ważne, aby rośliny rosły piękne i zdrowe.

Podsumowanie

Rozmiar doniczek produkcyjnych ma kluczowe znaczenie dla odpowiednio rozwoju Twoich roślin. Nasze doniczki produkcyjne cechują się niezwykłą lekkością i poręcznością przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej trwałości i odporności na uszkodzenia oraz odkształcenia. Pozwala na to wykorzystanie specjalistycznego tworzywa sztucznego, które pochodzi z recyklingu. Doniczki są idealne do transportowania roślin w hurtowej ilości, dzięki gładkim ściankom i dostosowanym rantom. Naszych doniczek produkcyjnych możesz używać wielokrotnie – nawet przez kilka sezonów. To ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo oszczędza Twój czas i pieniądze.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej doniczki do Twojej uprawy – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać produkty, które spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Twojej uprawie na optymalny rozwój.