pielęgnowanie i przechowywanie roślin

Jak przechowywać chryzantemy zimą, aby cieszyć się nimi na wiosnę?

Chryzantemy to popularne rośliny, które znane są z bogatej palety kolorów i pięknych, pękatych kwiatów. Pochodzą z Japonii i Chin, gdzie uprawiane są od tysięcy lat i mają duże znaczenie kulturowe. Ich popularność wykracza jednak poza Azję i obejmuje cały świat, ponieważ cenione i uprawiane są niemal na każdym kontynencie. W Polsce chryzantemy kojarzone są głównie z listopadowym świętem – dniem Wszystkich Świętych, gdzie zdobią nagrobki zmarłych jako kwiaty doniczkowe, bukiety lub element wieńców.

Jako rośliny wieloletnie, chryzantemy wymagają zapewnienia odpowiednich warunków zimą, aby mogły przetrwać do wiosny. Jak przechowywać chryzantemy zimą, aby znów zachwyciły nas swoim wyglądem, kiedy zrobi się ciepło?

Jak przechować chryzantemy na drugi rok? Zacznijmy od podstaw

Niewiele jest roślin, które są w stanie zakwitnąć jesienią w polskim, chłodnym klimacie. To czyni chryzantemy wyjątkowymi kwiatami, dlatego warto zadbać o nie w taki sposób, aby przetrwały zimę. Jak to zrobić?

Zacznijmy od początku, czyli od podstawowych zasad uprawy chryzantem w doniczkach. Kwiaty te potrzebują miejsca do wzrostu oraz dobrego drenażu, aby uniknąć zastojów wody. Upewnij się więc, że donice mają wystarczającą wielkość i są wyposażone w specjalne otwory. Podlewaj chryzantemy regularnie, utrzymując glebę wilgotną, ale nie mokrą. Unikaj zbyt obfitego podlewania korzeni, ponieważ może to prowadzić do ich gnicia. Woda powinna być podawana bezpośrednio pod roślinę, bez moczenia liści i kwiatów. Chryzantemy potrzebują dużo światła, więc umieść je w miejscu, gdzie rośliny będą miały dostęp do pełnego słońca przez większość dnia. Można je również trzymać w półcieniu, ale może to wpłynąć na intensywność kwitnienia.

Zimowanie chryzantem w donicach – jak przechować chryzantemy na drugi rok?

Przezimowanie chryzantemy w doniczce wymaga pewnej troski, aby roślina mogła przetrwać niskie temperatury i wrócić do dobrej formy na wiosnę.

Po zakończeniu sezonu kwitnienia, zazwyczaj w późnej jesieni, przetnij pędy chryzantemy, pozostawiając około 10-15 cm nad ziemią. To pomoże roślinie zachować energię na zimę. Przed nadejściem pierwszych mrozów, przenieś donicę z chryzantemą w chłodne, ale nie zimne miejsce. Idealne do tego celu nada się garaż, piwnica czy nieogrzewany pokój, gdzie temperatura utrzymuje się powyżej zera, ale nie jest zbyt ciepło. W okresie zimowym ogranicz podlewanie. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Regularnie sprawdzaj stan chryzantemy w ciągu zimy. Upewnij się, że ziemia jest lekko wilgotna, a roślina nie wykazuje oznak chorób czy szkodników.

Gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków wiosennych, stopniowo przyzwyczajaj chryzantemę do zewnętrznych warunków. Najpierw wystaw ją na kilka godzin dziennie w cieniste miejsce, stopniowo zwiększając czas ekspozycji na słońce i temperaturę. Po ponownym ustawieniu donicy na zewnątrz, zacznij regularnie podlewać i nawozić roślinę, aby wspomóc jej wzrost i przygotować do kolejnego sezonu kwitnienia.

Jak wiemy, chryzantemy są roślinami wieloletnimi, ale ich zdolność do przetrwania zimy zależy od wielu czynników, w tym odmiany, lokalnego klimatu i warunków, w jakich roślina jest przechowywana. Przestrzeganie tych wskazówek zwiększa szanse na to, że Twoja chryzantema przetrwa zimę i będzie mogła cieszyć Cię swoim kwitnieniem w kolejnym sezonie.

Właściwe przechowywanie chryzantem zimą – podsumowanie

Pamiętając o przedstawionych w artykule wskazówkach, możesz cieszyć się pięknem kwitnących chryzantem w donicach. Chociaż w polskiej kulturze kwiaty te kojarzą się głównie z jesiennym, cmentarnym krajobrazem, chryzantemy mogą stanowić ciekawą dekorację, która będzie zdobić Twój balkon, taras czy okno. Chryzantemy wymagają pewnej uwagi, jednak nagrodą za ich odpowiednią pielęgnację są piękne, obfite i kolorowe kwiaty.